Firmowe konto bankowe obowiązkowe dla Przedsiębiorców?

Firmowe konto bankowe obowiązkowe dla Przedsiębiorców?

Firmowe konto bankowe obowiązkowe dla Przedsiębiorców?
Koniec z wykorzystywaniem prywatnego/indywidualnego rachunku bankowego przy prowadzeniu działalności?

Czy zatem od 01.11.2019 każdy Przedsiębiorca jest zobowiązany do wykorzystywania Firmowego rachunku bankowego przy prowadzonej działalności? Odpowiedź brzmi NIE - NIE KAŻDY ... ale zdecydowana większość

Kto zatem musi posługiwać się Firmowym rachunkiem bankowym? Przede wszystkim podatnicy VAT czynni, zwłaszcza jeśli dotyczy ich obowiązek Metody Podzielonej Płatności. Indywidualne czy też Prywatne rachunki bankowe, nie mają założonych technicznych kont VAT, co eliminuje możliwość zapłaty MPP.

Poza nimi, obowiązek używania Firmowego konta bankowego, mają wszyscy Ci, którzy dokonują zakupu lub sprzedaży towarów z załącznika nr 15 do ustawy o VAT.

Jak to wygląda zatem w praktyce? Zakładać nie zakładać? Decyzja należy do Państwa - bezpośredniego ustawowego obowiązku nie ma, dla podatników zwolnionych z VAT i nie dokonujących zakupów towarów z załącznika nr 15.

Inną sprawą jest, że warto byłoby zajrzeć do umowy z bankiem, ponieważ bardzo często zdarza się, że przy zawieraniu umowy z bankiem na prowadzenie indywidualnego rachunku bankowego (prywatnego), bank wyłącza możliwość korzystania z tego rachunku dla przelewów związanych z działalnością.

Reasumując - Ustawowego i bezpośredniego obowiązku prowadzenia Firmowego konta do działalności nie ma, ale istnieją przesłanki, które nakazują prowadzić taki rachunek (np. art. 108e ustawy o VAT).

Oferta

  • Kompleksowa obsługa biura rachunkowego
  • Kompleksowa obsługa biura księgowego
  • Księgowość online
  • Obsługa kadrowa
  • Obsługa kadrowo płacowa
  • Obsługa kadrowa
  • Płace

 

  • Jednoosobowa działalność gospodarcza
  • Ryczałt
  • Księga przychodów i rozchodów
  • Zakładanie spółek
  • Pełne księgi
  • Sprawozdania finansowe
  • inne

Lokalizacja

Nasze biura rachunkowe są zlokalizowane w Nowym Dworze Mazowiecki, Modlinie Twierdzy, Czosnowie. Dojeżdzamy do klientów, oraz świadczymy usługi zdalnie (online).

Blog

Rozporządzeniem z 21 marca 2019 r. Minister Finansów przedłużył do 31 października 2019 r. termin do złożenia zeznania CIT-8 przez niektórych podatników osiągających dochody wolne od podatku dochodowego od osób prawnych.

Więcej…

Zakładanie spółek jest dziś bardzo proste, wystarczy, że skontaktuje się z Biurem Rachunkowym w Nowym Dworze Mazowieckim i zostawisz to ekspertom. Najlepsze jest to, że nie musimy wychodzić z domu, wszystko możemy załatwić telefonicznie albo on-line.

Prowadzenie księgowości dla każdej firmy jest niezwykle ważne, aby firma działała zgodnie z prawem. Jeśli zależy Ci na profesjonalnej obsłudze Księgowej zapraszamy do współpracy z biurem księgowym w Nowym Dworze Mazowieckim