Możliwość rezygnacji ze zwolnienia z VAT

Jestem zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony. Korzystam ze zwolnienia z VAT ze względu na wartość sprzedaży. Chciałbym zrezygnować z tego zwolnienia. W jaki sposób należy tego dokonać?

Podatnicy zwolnieni przedmiotowo z VAT, tj. ze względu na wysokość sprzedaży (nie więcej niż 200.000 zł) mogą zrezygnować z tego zwolnienia. Przewiduje tak art. 113 ust. 4 ustawy o VAT (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.). Jest to możliwe pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia.

W przypadku podatników, którzy rozpoczynają działalność w trakcie roku podatkowego, zawiadomienie musi nastąpić przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.

Oznacza to, że Czytelnik, pomimo iż nie przekroczył limitu obrotów uprawniających do zwolnienia z VAT, może dobrowolnie ze zwolnienia tego zrezygnować i stać się czynnym podatnikiem, rozliczającym podatek VAT.

Podatnik, który zamierza zrezygnować ze zwolnienia podmiotowego z VAT, zawiadomienie w tej sprawie składa na druku VAT-R, który jest zgłoszeniem rejestracyjnym w zakresie podatku od towarów i usług.

W formularzu tym należy zaznaczyć poz. 33 i 38 w części C.1 informujące o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT.

Z pytania wynika, że Czytelnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony, informacja ta wskazuje, że złożył on zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, na mocy art. 96 ust. 3 ustawy o VAT. Ustawodawca w przepisie tym umożliwia podatnikom korzystającym ze zwolnienia podmiotowego z VAT złożenie zgłoszenia rejestracyjnego, aczkolwiek w ich przypadku takiego obowiązku nie ma.

W omawianej sytuacji zatem wyraz swojej decyzji, o rezygnacji ze zwolnienia z VAT, Czytelnik powinien dać poprzez złożenie aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego, zaznaczając w nim te same pozycje, które wskazuje się w przypadku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego dla celów VAT, o czym była mowa wcześniej.

Decydując się na rezygnację ze zwolnienia z VAT należy pamiętać, że ewentualny powrót do zwolnienia może nastąpić nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia.


Drukuj   E-mail